Vlašské orechy
Vlašské orechy sú najviac rozšírené orechy u nás, ktoré rastú snáď na každej záhrade. Ich domovinou sú oblasti blízko stredozemného mora a strednej Ázie. Vyznačujú sa tvrdou škrupinkou, ktorá ich chráni pred poveternostnými nástrahami. Vlašské orechy sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, okrem ktorých obsahujú aj veľké množstvo antioxidantov. Pozitívne ovplyvňujú funkciu mozgu a predchádzajú ochoreniam srdca či vzniku rakoviny.
Výhody vlašských orechov a ich vplyv na zdravie
- vlašské orechy sú veľmi výživný doplnok stravy, pretože majú vysoký obsah tuku a proteínov
- ich konzumácia zabezpečuje príjem niektorých vitamínov (E, B1, B6, B9) a minerálov ako horčík, meď či zinok, ktoré majú antioxidačné účinky a starajú sa o správne fungovanie buniek
- živiny obsiahnuté vo vlašských orechoch pozitívne pôsobia na ľudskú psychiku, sexuálnu potenciu, vlasy, nechty aj pokožku
- bohaté množstvo omega-3 mastných kyselín reguluje krvný tlak a zabraňuje vzniku kardiovaskulárnych chorôb
- 1/4 šálky týchto orechov zodpovedá 90% odporúčanej dennej dávky omega-3
- 1/4 šálky týchto orechov zodpovedá 90% odporúčanej dennej dávky omega-3
- vlašské orechy zlepšujú endoteliálne funkcie. Poškodenie endoteliálnej výstelky (endoteliálna dysfunkcia) je počiatkom cievnych zmien, ktoré môžu vyústiť v aterotrombotické komplikácie
- redukujú cholesterol a zlepšujú lipidový profil. Séria vyšetrení, ktoré lipidový profil tvoria, sa ukázali ako dobrý ukazovateľ rizika srdečného infarktu alebo mozgovej mŕtvice
Okrem surového stavu môžete vlašské orechy konzumovať ako súčasť šalátov, cestovín, cereálií, polievok alebo pečiva. Používajú sa aj na výrobu orechového oleja. Olej z vlašských orechov nájde svoje uplatnenie okrem kuchyne (do šalátov, cukroviniek a zálievok) aj v kozmetike (masážny olej, súčasť krémov a vlasových prípravkov). Olúpané vlašksé orechy vydržia v čerstvom stave 4 až 6 mesiacov, mrazené orechy sa odporúča uchovávať v mrazničke maximálne jeden rok.
Pistácie
Už v Starom zákone boli pistácie spolu s medom, mandľami a myrhou označené ako to najlepšie, čo mohol Egypt svetu ponúknuť. Pistácie majú mnoho na srdce rovnakých účinkov ako ostatné orechy, no keďže obsahujú viac antioxidantov, ako luteín a zeaxantín, zabraňujú aj ochoreniam očí a poškodeniu zraku. Sú výborným zdrojom vlákniny, vitamínu B6, horčíka a vápnika.
Účinky pistácií na zdravie
- vysoký obsah fytosterolov znižuje hladinu celkového, ale aj nebezpečného LDL cholesterolu
- probiotická vláknina má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru, dokonca ešte viac ako majú mandle
- pistácie znižujú krvný tlak
- znižujú postprandiálnu glykémiu (hladinu cukru v krvi po jedle)
- zlepšujú metabolický syndróm
Surové pistácie obsahujú najviac výživných látok. Alebo skúste skombinovať zeleninu, ryžu či cestoviny s pistáciovou omáčkou. Na jej prípravu budete potrebovať 750 ml sójového mlieka, soľ a korenie. Túto zmes priveďte do varu a pomaly pridajte jemne pomleté pistácie. Omáčka je hotová, ak vám vzniknutá zmes zhustne.
Arašidy
Aj keď si to o nich mnoho ľudí myslí, arašidy nie sú to oriešky, ale strukoviny. Keďže majú takmer rovnaké vlastnosti ako orechy, sú výborným doplnkom stravy s množstvom pozitívnych účinkov. Aké významné vlastnosti majú arašidy, a prečo by ste ich mali zahrnúť do svojho jedálnička sa dozviete v tomto článku.
Arašidy majú naozaj všestranné využitie. Sú sýte, takže v prípade nečakaného hladu vám môžu poslúžiť ako rýchla pochúťka a náhrada nezdravých jedál z fastfoodu. Keď už poznáte pozitívne účinky arašidov, nemusíte ich kategorizovať ako „niečo malé pod zub,“ ale pokojne ich môžete vo svojom jedálničku povýšiť na plnohodnotnú strukovinu.
Výhody arašidov a ich vplyv na zdravie
- znižujú hladinu zlého cholesterolu
- podporujú rast a zdravý vývin tela
- znižujú riziko rakoviny žalúdka
- niacín nazývaný aj vitamín B3, ktorý arašidy obsahujú, pomáha zlepšovať mozgovú aktivitu a zároveň zlepšuje aj pamäť.
- chránia pokožku
- pomáhajú v boji s ochoreniami srdca, vírusmi a nervovými ochoreniami
- obsahujú vitamín B komplex a množstvo minerálov
- u žien znižujú riziko žlčových kameňov
- majú pozitívne účinky na liečbu depresií
- pomáhajú pri predchádzaní rakoviny hrubého čreva
- počas tehotenstva znižujú u detí riziko poruchy neurálnej trubice
- pomáhajú pri chudnutí
Racionella orechy
Zdroje:
https://gymbeam.sk/blog/orechy-zdravie
https://zdravopedia.sk/semena-a-orechy/vlasske-orechy-7-ucinkov-na-zdravie